Ukrajnából külföldre csempészik a hadköteles korú férfiakat – több mint 600 házkutatást tartott a rendőrség
Az ukrán rendőrség szerint az embercsempészek több száz hadkötelesnek segítettek átkelni a határokon.
„Egyáltalán nem haladunk olyan gyorsan, mint szeretnénk” – fejtette ki ismerte el a BBC-nek Oleksandr Syrskyi tábornok.
Több mint egy hónapja megkezdődött az ukrán ellentámadás Oroszország ellen, de még mindig nem egyértelmű, melyik fél áll jobban. Bár többen is hangoztatják, hogy az ellentámadás nem halad olyan gyorsan, mint tervezték, az orosz oldalon is akad gond bőven – gondoljunk csak a június 24-i Wagner-lázadásra.
A BBC stábja a napokban a keleti frontra látogatott, ahol többek között Oleksandr Syrskyi tábornokkal beszélgettek az akció eddigi eredményeiről.
Syrskyi az egyik legsikeresebb tábornoka az ukrán hadseregnek. Ő vezette a kijevi védekező csapatokat a tavalyi orosz teljes letámadás idején. Ő volt az is, aki kitervelte, majd véghezvitte a harkivi ellentámadást tavaly nyáron. Jelenleg az ukrán ellentámadás csapatait irányítja az ország keleti részén.
A BBC riporterének kérdésére elárulta, jelenleg az egyik legfőbb céljuk Bahmut városának visszafoglalása. Hozzátette, a több mint egy hónapja tartó ukrán ellentámadás nem halad olyan ütemben, mint szerették volna, és a komoly eredmények is váratnak magukra. Elmondta, a keleti és a déli front tele van védelmi létesítményekkel, az oroszok pedig nagyon jól védekeznek. „Éppen ezért
egyáltalán nem haladunk olyan gyorsan, mint szeretnénk”
– ismerte el.
A nehézségek ellenére Syrskyi bizakodó az ellentámadást illetően. „Azt gondolom, a hadseregünk erőssége, hogy egységesek vagyunk és bízunk egymásban” – mondta a tábornok, aki szerint az oroszoknál sokkal nagyobb a széthúzás. Bahmut környékén eddig 30 négyzetkilométert foglaltak vissza az ukránok. Syrskyi szerint a város visszafoglalása mostanra már becsületbeli üggyé vált. „Sok bajtársunkat vesztettük el Bahmut védelme közben. Értük kell visszaszereznünk” – mondta.
Col Oleksandr Bakulin, az 57-es brigád vezetője szerint most Oroszország van inkább bajban. Nem szeretné alábecsülni az ellenséget, de azok a csapatok, akik ellen most harcolnak, kevésbé brutálisak, mint a Wagner-hadsereg, amely annak idején elfoglalta a várost – tette hozzá.
A Wagner kellemetlen ellenfél volt... ők élvezetből öltek”
– fejtette ki véleményét. Mint mondta: az ukrán csapatoknak komoly esélyük van körbevenni Bahmutot. Ráadásul szerinte a hadsereg katonai vesztesége jelenleg kisebb, mint a védekezés idején.
A Mandiner olvasói emlékezhetnek: az Egyesült Államok kazettás bombákat küldött Ukrajnának. Ezek a fegyverek több tucat apró bombát tartalmaznak, amelyek nagyobb területen képesek elterjedni, és különböző időpontokban robbannak fel. Éppen ezért több mint száz országban be vannak tiltva, és aggályos a háborúban való használatuknak a kérdése is, mivel komoly fenyegetést jelentenek a civil lakosságra. Col Bakulin szerint szükség van ezekre a fegyverekre, hogy minél nagyobb veszteségeket tudjanak okozni az ellenségnek. „Minél több katona esik itt el, annál több rokon kezdi el megkérdőjelezni Oroszországban a háború értelmét” – magyarázta. Hozzátette, a kazettás bombák nem fogják megoldani az összes problémát a csatatéren. Elismerte, hogy a fegyverek bevetése komoly erkölcsi dilemmát okoz.
Ha az oroszok nem használnák, talán a lelkiismeret azt diktálná, hogy mi se tegyük”
–mondta.
Gen Syrskyi megerősítette, hogy az amerikai bombák megérkeztek Ukrajnába, és napokon belül bevetésre készek lesznek. A hadvezér szerint nem csak erkölcsi, de stratégiai jelentősége is lenne Bahmut visszafoglalásának, hogy eljussanak a régió más kulcsfontosságú városaihoz. Valamint kijelentette: „A nép győzelmeket vár. Szükségünk van a kis győzelmekre is.”
Nyitókép: Anatolii Stepanov / AFP